smash_db prols | 9/2001
Bildiri: Terör

[deutsch][english][français][español][português]
[srpsko-hrvatski][svenska][italiano][ellinika][anasayfa]

New York'daki terör saldirisindan sonra bütün devlet ve partilerin politikacilari, 'demokratik devleti' 'barbarlara' karsi savunmaya cagirdilar. Bizi hicbir devletin - amerikan, alman, irak veya afgan devleti olsun - terörden koruyacagina inanmiyoruz. Devlete terör lazim ve devlet hergün gecmiste ve günümüzde terörist yöntemler kullaniyor.
Devlet gücünü baskalarinin sefaletinden kar cikaranlarin yararina kullaniyor; bizi sömüren kapitalistler icin, borsada parayla oynayan borsacilar icin, dünyadaki savaslarda kar yapan silah tüccarlari icin.
Teröristler gibi 'demokratik devlet'de binlerce sucsuz insani katletti, en son Irak ve Yugoslavya'da, ve bunlari yapanlari destekledi isine gelince; Iran'a karsi savasta Irak'i, Sovyetler'e karsi savasta Taliban'i. Simdi bu eski müttefikler USA'nin en büyük düsmani oldular.
Terörizm ve son saldirilar USA'nin terörist dünya politikasinin ve para ve güc üzerine kurulmus düzenin hem sonucu, hemde bir parcasidir. Bin Laden gibi kisilerin 'kendi' topraklarini rakiplerine karsi savunmalarinin sebebi, bu topraklarin üzerindeki insanlari sömürmek istemeleridir. Kullandiklari yöntemler bati ordularindan daha barbar degildir.
Her devlete bir düsman lazimdir; ancak böylece iscileri sosyal kisitlamalara ve agirlasan sömürüye ragmen susturabilirler. USA'daki terör, bütün endüstri ülkelerinin yönetimlerine, en basta Bush olmak üzere, tam zamaninda imdatlarina yetisti. 1 yildir Avrupa ve Amerikada ekonomik kriz sürüyor; Amerikada bir milyor isci cikarildi, Opel üretimini 15% azaltiyor, AOL ve HP gibi bilgisayar sirketleri isci cikarmayi ve ücretleri kisitlamayi planliyorlar, borsa kuru hergün düsüyor.
Nasil politikacilar durumun daha kötü olabilecegini söyleyerek bizi santaj altinda tutabilirler? Nasil ücret kisitlamalarina karsi direnmemizi ve bizim isteklerimizi sömürüye ve borsa oyunlarina karsi savunmamizi engelliyebilirler? Son saldirilardan sonra kriz tedbirlerini 'teröre karsi savunma tedbirleri' olarak tanimlayip bizim savasa karsi korkumuzu bize karsi kullanabilirler?
- Ekonomik krizi bu sistemin bir sonucu degilde 'terör korkusunun' bir sonucu olarak gösterip Continental hava yollarinda isci eylemleri ve grevlerden sonra 12.000 isci cikarildi
- 'Islamist barbarlara karsi ortak tavir' almak adi altinda devletin kisitlamalarina karsi cikmak zorlastiriliyor
- Daha agir yasalar, polis baskisi ve bunlar icin harcanan milyonlarca dolar sanki bizi teröristlerden korumak icinmis gibi gösteriliyor
Bu politikanin ve bu krizin sonuclari altinda kalan biz oluyoruz; savasta NATO bombalari ve Boeing ucaklari altinda ölen biz, issiz kalan biz, daha agir sömürü altinda biziz.
Bu terör ve devlet karsi-terörü santajina izin vermeyelim.
Bizi din ve milliyet adina kiskirtanlari durduralim.
Fabrikalarda ve sokaklarda daha insancil bir hayat icin mücadele edelim, günlük sömürüye ve savasa son verelim.


savas makinasina karsi proleterler
[prol-position@motkraft.net]


prols | 9/2001[top]