archives of global protests - archives des protestations mondiales - archivos de los protestos globales

G8 2006 St. Petersburg

G8 zirvesi temmuz 2006'da St. Petersburg, Rusya'da yapilacak.

| deutsch | english | español | français | greek | italiano | lietuvishkai | português | russkij | suomi

G7 en güclü kapitalist devlet baskanlari tarafindan ekonomik ve politik sorunlari tartismak amaciyla 1975'te kuruldu.1998'de sahip oldugu nükleer techizat ve genis dogal kanaklari nedeniyle Rusya toplanitlara dahil edildi (2004 istatistiklerine göre Rusya dünyanin ancak 16. büyük ekonomik gücü. Örnegin, Cin G8 toplantilarina davet edilmiyor). G8'in herhangi bir hukuki statüsü yoktur. Bu demek oluyor ki, G8 her türlü demokratik cervcevenin disinda yer almaktadir. Buna ragmen G8, dünyanin bas liderlerinin politikalarini kendi halklari üzerinde uygulamadan önce kendi aralarinda anlasmaya varabilecekleri bir platform haline gelmistir.

Bizim parlamenter demokrasi hakkinda hicbir yanilsamamiz yok; biz her tülü hükümete karsiyiz. Terör karsiti histeriyi yayan itaatkar medya ile, bahsedilen bu gücler, vatandaslarini kendi savas ve yikim siyasetlerine boyun egdirmeye calismaktadir. Kuzey Kafkaslar'da yürüttügü bitmek bilemeyen savas ve bagimsiz medyanin sindirilmesi ile Rusya bu gelismelerin öncülerinden biri olmustur.

Biz anti-kapitalistleriz ve milli sermayeyi küresel sermayeye alternatif olarak görmek gibi yanilgilarimiz da yok. Kuzey Kafkaslar ve Irak'taki savaslar hakkinda büyük gücler arasindaki kücük diplomatik görüsmelerin cabucak sona erdigini gördük. Dogrusunu söylemek gerekirse, bütün G8 devletleri birbirlerini desteklemek amaciyla bu tür savaslara en azindan pasif destek veriyorlar. Elitler arasindaki isbirligi bütün sinirlari asiyor, öylesyese bizim dayanismamiz da bunu basarmali.

Medya üzerimize hangi etiketi yapistirmaya calisirsa calissin, biz "küresel-karsit"i degiliz. Biz insanlarin, fikirlerin ve mücadelelerin bütün sinirlari asarak serbest dolasimindan yanayiz. G8 liderleri özgülük icin savastiklarini söyledikleri zaman aslinda sermayenin serbest birikimi ve dolayisiyla nükleer artiklarin Rusya sinirlarini gecme özgülügünden bahsediyorlar; fakat insanlarin serbet dolasimi hakkini vermiyolar bile. G8 liderleri fakirlige karsi mücadele ettilerini de söylüyorlar. Ama aslinda fakirlige yol acan tam da kendi uyguladiklari politikalar. Moskova dünyada hicbir sehrin sahip olmadigi kadar milyardere sahip. Buna ragmen Rus halki "ekonomik kalkinma"ya yönelik politikalardan hic bir sekilde yararlanamadi. Tam tersine, Rus halki, DTÖ'ye (Dünya Ticaret Örgütü) katilmayi planlayan Rusya'nin ücretsiz sosyal ödeneklerin fesh edilmesi ve sosyal servis ücretlerinin artitirlmasi gibi neo-liberal reformlarin hedef aldigi en fakir halklardan biri.

Dünyanin her yerinde St. Petersburg'daki G8 zirvesine karsi protesto cagrisi yapiyoruz. Ayrica, herkesi tüm dünyanin gözünün üzerinde olacagi St. Petersburg'da, her nereye giserlerse gitsinler protestolarla karsilanacaklarini göstermek icin ortak gösteriye davet ediyoruz! Biz her yerdeyiz!

G8'e karsi Ag (Network Against G8) -Rusya / eski SSCB

g8 2006 | www.agp.org | www.all4all.org

valid xhtml 1.0